Wewnątrz nas jest moc …

„Nie powinniśmy tonąć w przygnębieniu i lęku. Wewnątrz nas jest moc, by stawić czoła wyzwaniom. Ze spokojem ducha i optymizmem możemy sprostać nawet największym problemom.

Nie ma potrzeby martwić się o przyszłość. Wzloty i upadki są naturalną częścią życia. Duchowość jest nauką, która uczy nas akceptować wszystko z radością. Jeśli zmienimy nastawienie własnego umysłu, zdołamy także poradzić sobie ze zmianami, które wydarzają się w świecie zewnętrznym. Jeśli ktoś umie pływać, wtedy pływanie w oceanie staje się zachwycającą zabawą. Ale ci, którzy nie potrafią, mogą łatwo utonąć. Zrozumienie duchowości pomaga nam z psychiczną wytrzymałością stawić wszystkiemu czoła. Niektórzy upadają, gdy pojawiają się w życiu problemy, nie będąc w stanie zmierzyć się z nimi. Jednakże osoba duchowa zdoła ze spokojem umysłu stawić czoła takim trudnym czasom.

Atithi devo bhava. Kultura Indii uczy nas traktować każdego atithi [gościa] jak Boga. Poprzez atithi rozumiemy nie tylko ludzi. Każda nieoczekiwana sytuacja jest atithi [dosłownie “bez określonego czasu”]. Musimy być zdolni zaakceptować wszystko z uśmiechem na twarzy. Gdy będziemy tak działać, każda sytuacja będzie nas wspierać w osiągnięciu większej dojrzałości.

Gdy napotykamy w życiu trudne sytuacje, możemy czuć się onieśmieleni. Jednakże musimy uważnie podążać naprzód, nie tracąc naszej psychicznej siły. Nawet jeśli upadniemy lub zawiedziemy, nie powinniśmy się zniechęcać, lecz starać się spojrzeć na porażkę, jak na sytuację pomagającą nam w odniesieniu sukcesu”. – Amma (Śri Mata Amritanandamayi Devi)

| Przesłanie