Nauki Ammy

Rodzina

Amma powiada: „Dzieci, możemy powiązać życie duchowe z doczesnym, musimy jednak wykonywać wszystkie czynności bez przywiązania i oczekiwań. Czujemy smutek i żal kiedy myślimy: „Zrobiłem to, a teraz oczekuję wyników lub zapłaty.” Kiedy uważamy, że wszystko należy do Boga, tracimy przywiązanie. Bóg jest jedyną prawdą. Nieważne jest, jak dużo materialnego bogactwa posiadamy. Tak długo, jak nie będziemy rozumieć jego wartości ani tego, jak z niego korzystać, będzie ono tylko źródłem smutku i bólu; nie będzie w stanie dać nam uczucia wiecznego szczęścia.

Jeśli nauczymy się używać bogactwa materialnego w odpowiedni sposób, wtedy doświadczymy bogactwa, szczęścia i pokoju. Żongler pokazuje wiele różnych trików. Potrafi tańczyć, skakać i jednocześnie żonglować, ponieważ pomimo wszystkich tych czynności jest ciągle skoncentrowany na żonglowaniu. W ten sam sposób powinniśmy trenować nasz umysł, aby był skoncentrowany na Bogu podczas wykonywania rozmaitych czynności.

Małe dzieci mogą się bać tego, że słońce znika na zachodzie. Rano o wschodzie cieszą się na widok wschodzącego słońca. Nie rozumieją prawdy o słońcu. Tak samo my cieszymy się i smucimy każdorazowym zyskiem i stratą. Kiedy dziecko się rozchoruje, nie mamy problemu z czuwaniem przez całą noc bez snu nad jego łóżkiem. Potrafimy spędzać godziny na zakupach przymierzając ubrania. Nie mamy jednak czasu, by pomodlić się do Boga. Dzieci, jeśli naprawdę kochamy Boga, nie będzie dla nas problemem znaleźć czas, aby się do niego pomodlić. Dzieci, możecie być naukowcami, lekarzami czy inżynierami. Niech wasz racjonalny i logiczny umysł świeci, kiedy jesteście w swoim laboratorium czy pośród innych fachowców. Kiedy wrócicie do domu z pracy, zapomnijcie o tej roli. W domu wracacie do waszego prawdziwego życia i powinniście przesunąć waszą uwagę z głowy na serce. Powinniście mieć wystarczającą siłę woli, aby przestać myśleć o eksperymentach i pracy. Jakże nudne byłoby życie, gdybyście szli prosto do waszego pokoju, bez nawet spojrzenia na waszego małżonka i dzieci. Pomyślcie, jaki stres i napięcie podobne zachowanie by spowodowało. Jeśli współmałżonkowie i dzieci nie poświęcają sobie czasu, atmosfera w domu staje się smutna, a życie nudne.

Miłość rozpromienia twarze uśmiechem i powoduje, że nasze serca stają się wrażliwsze. Miłość wyrażana jest w słodkich i czułych słowach. Możecie wybrać zarówno życie głową i sercem, jedno nie wyklucza drugiego. Zachowajcie równowagę. Jeśli głowa będzie przeważać nad sercem, będziecie w kłopocie. Prawdziwa miłość nie powoduje uczucia lęku, złości czy napięcia.”

Pozostałe nauki Ammy