Nauki Ammy

Medytacja

Dzieci, możecie poznać tajemnicę szczęśliwości, kiedy myślicie o naturze Jaźni. Fale umysłu zostaną uspokojone. Wszystko, czego szukacie, jest w was już od dawna. Amma mówi, że prawdziwa medytacja to stan umysłu, doznanie. Ci, którzy modlą się do Boga i medytują nad Nim, nie odczuwają braku niczego. Taka jest droga Boga. Takie jest osobiste doświadczenie Ammy. Ciągły przepływ myśli skierowanych ku Bogu to medytacja (tak jak prąd rzeki).

Medytacja jest również dobra dla małych dzieci. Dzięki medytacji rozwinie się ich inteligencja; poprawi się także pamięć, co z kolei sprawi, że będą się lepiej uczyć.

Drogie dzieci, kiedy siadacie do medytacji, nie sądźcie, że wasz umysł uspokoi się od razu. Najpierw powinniście rozluźnić wszystkie części ciała. Poluzujcie ubranie, jeśli jest zbyt ciasne lub krępujące. Upewnijcie się, że kręgosłup jest wyprostowany. Następnie zamknijcie oczy i skoncentrujcie wasz umysł na oddechu. Bądźcie świadomi każdego wdechu i wydechu, powinniście być świadomi całego procesu. Wtedy umysł pozostanie przebudzony i jasny. Gdy posiedzicie w ten sposób przez chwilę, umysł uspokoi się. Możecie kontynuować medytację skupiając uwagę na oddechu lub rozpocząć wyobrażanie sobie swojej ulubionej formy Boga. Medytacja stanie się prostsza, jeśli wybierzecie konkretną formę Boga i będziecie się jej trzymać.

 

Amma doradza następującą medytację nad formą Boga w postaci Boskiej Matki: Dzieci, powinniście czcić Boga nawołując w myślach „Matko, Matko!” (Amma, Amma!) z miłością, oddaniem i intensywną tęsknotą. Wyobraźcie sobie, że trzymacie Matkę Wszechświata za ręce i kąpiecie ją polewając ją wodą. Przyglądajcie się wodzie spływającej po wszystkich częściach jej ciała aż do samego dołu. Przez cały ten czas wpatrujcie się w jej formę, mentalnie wołając „Matko, Matko!”. Następnie wyobraźcie sobie przeprowadzanie „abhiszeka” (kąpieli ceremonialnej) z użyciem mleka, miodu, ghee, pasty sandałowej i wody różanej, jednego po drugim. Opłukujcie tymi substancjami jej ciało; wyobrażajcie sobie każdą jego część, od głowy do stóp. Rozmawiajcie z Nią i módlcie się do Niej. Po wykąpaniu wysuszcie jej ciało białym, czystym, miękkim ręcznikiem. Ubierzcie Ją w sari, ozdóbcie ornamentami. Gdy już będziecie jasno widzieć swoją ulubioną formę Boga, po prostu skoncentrujcie się na niej. Bez koncentracji nie osiągniecie postępu.

Amma podkreśla, że trzeba mieć przekonanie, że nie ma nic wspanialszego od pamiętania o Bogu. Wtedy każdy znajdzie czas na medytację – nawet wśród codziennych obowiązków. Każdego ranka, zaraz po przebudzeniu, poświęć (przynajmniej) dziesięć minut na medytację. Po kąpieli medytuj przez pół godziny. Na początku wystarczy medytować tylko przez chwilę. Potem możesz wrócić do swoich obowiązków. Każda praca wykonywana z jednoczesnym pamiętaniem o Bogu oraz dżapą (powtarzaniem mantry) jest także medytacją.

Pozostałe nauki Ammy