Nauki Ammy

Bezinteresowność

Pamiętajcie, aby każdego dnia poświęcić przynajmniej jedną godzinę na bezinteresowną pomoc innym. Kiedy jemy, jedzenie jest pokarmem dla ciała; kiedy pomagamy innym, pomoc jest pokarmem dla duszy. Jeśli nie uda się wam znaleźć czasu codziennie, przeznaczcie przynajmniej kilka godzin każdego tygodnia na jakąś formę działalności charytatywnej. Cokolwiek dajecie, róbcie to z pełnym oddaniem. Odrzucenie nadmiaru materialnego w naszym życiu. Nie przywiązywanie uwagi do wartości materialnych powinno stać się częścią naszego życia. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do kupowania dziesięciu ubrań w roku, ograniczcie zakupy do jednego nowego ubrania rocznie. Ograniczcie to, co macie w szafach do minimum, do tego, czego naprawdę potrzebujecie. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przez dziesięć osób powinny wystarczyć na kupno domu potrzebującej osobie. Taki akt bezinteresownej pomocy może uświadomić owemu człowiekowi potrzebę wkroczenia na duchową ścieżkę. Poprzez odrzucenie chociażby odrobiny nadmiaru materialnego w naszym życiu, zaoszczędzimy pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na cele charytatywne. Pomoc innym. Dzieci*, powinniśmy uprościć nasze potrzeby życiowe i używać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na cele charytatywne.

Pomagajcie w charytatywnych projektach takich jak drukowanie i wydawanie książek o tematyce duchowej – w ten sposób będą one dostępne dla szerszej grupy ludzi po niższej cenie. Nawet biedni będą w stanie kupować je i czytać. Musimy przeznaczać pewną część naszego dochodu na pomoc innym. Jeśli nie jesteśmy w stanie osobiście dać pieniędzy potrzebującym, możemy je przesłać aszramom lub innym duchowym organizacjom zaangażowanym w działalność charytatywną. Możemy nawet pomagać przy powstawaniu i wydawaniu publikacji o tematyce duchowej, dostępnych w szkołach, wyższych uczelniach i bibliotekach publicznych.

Nasze bezinteresowne uczynki nie tylko pomogą innym, ale też wzbogacą nasze umysły i poszerzą horyzonty. Ten, kto pierwszy zerwie kwiatek, aby go podarować komuś innemu jest pierwszym, kto poczuje zapach i piękno tego kwiatu. Tak samo nasza własna Jaźń jest przebudzana poprzez bezinteresowne uczynki. Dzieci, kiedy bezinteresownie służycie Światu, to tak, jakbyście służyli samej Matce.

 

* Dzieci – w taki sposób Amma zwraca się do wszystkich jej aspirantów duchowych. Amma w języku Malajalam znaczy Matka.

 

Pozostałe nauki Ammy