02 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy…

02 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy!

„Nie zniechęcaj się przez to, że nie potrafisz rozwiać ciemności świata. Zapal swoją małą świecę i krocz naprzód!” – Amma (Śri Mata Amritanandamayi Devi)

 

Amma została zapytana o to jak zachować świadomość boskiej miłości i wszechobecności w tych targanych wojnami czasach. Osoba, która zadała pytanie, powiedziała Ammie, że kiedy znajduje się w pobliżu Ammy, łatwo jej utrzymać w świadomości duchową prawdę o tym, że Bóg przenika wszystko. Dodała, że czerpie z tego zrozumienia sporo siły, ale kiedy wraca do domu, przytłaczają ją wojny, przemoc i choroby, które widzi na świecie.

Poniżej znajduje się fragment odpowiedzi Ammy.

Amma: W wojnie nie ma nic nowego. Istniała od początków stworzenia. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że to my tworzymy wojny, a nie Bóg. Bóg jest cierpliwością, miłością i współczuciem. W Bogu nie ma dvaita bhava (uczucia, że istnieje coś innego poza Ja). Jest tylko miłość do wszystkich istot. Wojny mają miejsce, bo ludziom brakuje właściwego rozumienia Boga. Nie możemy winić Boga za coś, co sami stworzyliśmy.

Pewnego razu pijany kierowca spowodował straszliwy wypadek. Kiedy schwytała go policja, zaczął protestować: „Dlaczego mnie aresztujecie? Ja nic nie zrobiłem. To z powodu benzyny mój samochód znalazł się poza kontrolą”.
Nie powinniśmy iść za przykładem tego człowieka i zrzucać winy na Boga.

Biorąc w życiu tylko to, czego naprawdę potrzebujemy, powinniśmy pamiętać o niewinnych ludziach, którzy cierpią z powodu wojennej przemocy i terroryzmu, dzieciach, które utraciły swoich rodziców, rodzicach, którzy stracili swoje dzieci, o ludziach okaleczonych i rannych. Obrazy w mediach pokazujące matki płaczące nad martwymi ciałami dzieci są ciężkie do zniesienia. Ale nie możemy przywrócić zmarłych do życia. Możemy tylko się modlić, by ich dusze odnalazły pokój. Tymi, którzy naprawdę potrzebują naszych modlitw, są ci, którzy pozostali. Módlmy się, by odzyskali spokój i siłę do dalszego życia.

Nie można przewidzieć, jak wiele możemy zmienić, ale mimo to powinniśmy próbować. Duchowe zrozumienie jest tym, czego nam potrzeba: bierz tylko to, bez czego nie możesz się obyć, resztę przeznacz na pomaganie potrzebującym i utrzymuj w świadomości to, jaka jest natura świata.
Amma próbuje rozbudzić w ludziach to zrozumienie. Jeśli posadzi się sto nasion, być może tylko dwa z nich wykiełkują. Jeśli posadzi się tysiąc, może dziesięć z nich. Ale już to samo w sobie jest zmianą, czyż nie?

| Aktualności i przesłanie, Przesłanie