Już za kilka dni 5 lipca świętujemy Guru Purnimę – Bądź cierpliwy, gdyż jesteś pacjentem …

Już za kilka dni 5 lipca świętujemy Guru Purnimę.

Bądź cierpliwy, gdyż jesteś pacjentem*

Rozmówca: W jaki sposób można otrzymać autentyczną pomoc od Satguru [Doskonałego Mistrza]?
Amma: Jeśli chcesz otrzymać pomoc, najpierw zaakceptuj fakt, że jesteś pacjentem, a następnie bądź cierpliwy.
Rozmówca: Jesteś naszym lekarzem, Ammo?
Amma: Żaden dobry lekarz nie ogłasza wszem i wobec: „Jestem najlepszym lekarzem. Przyjdźcie do mnie, wyleczę was”. Nawet jeśli pacjent ma najlepszego lekarza, lecz mu nie ufa, kuracja może być niezbyt skuteczna. Niezależnie od czasu i miejsca, wszystkie operacje, które odbywają się na sali operacyjnej życia, dokonywane są przez Boga. Chirurdzy podczas operacji noszą maski – trudno ich wtedy rozpoznać. Jednak pod każdą maską kryje się twarz lekarza. Podobnie jest w życiu – pod maską wszystkich doświadczeń kryje się miłosierne oblicze Boga lub Guru [Duchowego Nauczyciela].
Rozmówca: Ammo, czy nie jesteś bezlitosna usuwając ego uczniów?
Amma: Kiedy lekarz usuwa u pacjenta nowotwór, uważasz to za brak litości? Jeśli tak, to można powiedzieć, że Amma jest bezlitosna. Jednak Amma nie poruszy ego Swoich dzieci bez ich współpracy.
Rozmówca: W jaki sposób im pomagasz?
Amma: Amma pomaga Swoim uczniom dostrzec nowotworowe ego – wewnętrzne słabości i wszelkie negatywne cechy – oraz ułatwia im pozbycie się go. To jest prawdziwe współczucie.
Rozmówca: Czy uważasz ich za Swoich pacjentów?
Amma: Ważniejsze jest to, żeby to oni zdali sobie sprawę z tego, że nimi są. Rozmówca: Ammo, co rozumiesz przez „współpracę ucznia”?
Amma: Wiarę i miłość.
Rozmówca: Ammo, mam głupie pytanie, ale nie mogę się powstrzymać. Wybacz, jeśli zabrzmi to niemądrze.
Amma: Pytaj śmiało. Rozmówca: Jaki procent Twoich operacji kończy się sukcesem?
Amma roześmiała się głośno i łagodnie klepnęła Swego ucznia po głowie.
Amma (nadal się śmiejąc): Synu, udane operacje zdarzają się bardzo rzadko.
Rozmówca: Dlaczego?
Amma: Ponieważ ego nie pozwala większości ludzi na współpracę z lekarzem, co sprawia, że lekarz nie jest w stanie dobrze wykonać operacji.
Rozmówca (figlarnie): Lekarzem jesteś Ty, prawda?
Amma (po angielsku): Nie wiem.
Rozmówca: Dobrze, Ammo. Od czego zależy sukces takiej operacji?
Amma: Kiedy pacjent jest już na stole operacyjnym, jedyne, co może zrobić, to nie ruszać się, zaufać lekarzowi i całkowicie mu się powierzyć. W dzisiejszych czasach lekarze podają narkozę swoim pacjentom nawet przed drobnymi zabiegami. Nikt nie chce doświadczać bólu. Ludzie wolą być nieprzytomni, niż świadomie przechodzić przez ból. Znieczulenie miejscowe lub ogólne sprawia, że pacjent jest nieświadomy zabiegu. Niemniej jednak, gdy Urzeczywistniony Mistrz pracuje nad tobą – twoim ego – woli robić to wtedy, kiedy jesteś w pełni świadom. Operacja Boskiego Mistrza usuwa nowotworowe ego ucznia. Proces ten jest o wiele łatwiejszy, jeśli uczeń jest w stanie pozostać otwarty i świadomy.

*W oryginale wykorzystano grę słów: ‘Be Patient Because You Are a Patient’. Patient – pacjent, cierpliwy (przyp. tłum.).

| Aktualności i przesłanie