“Jestem nieskończonością, jestem wcieloną pełnią” – obchody Guru Purnima

– z przesłania Ammy z okazji Guru Purnimy

Guru Purnima przypomina nam, aby odnaleźć naszą purnatvam – naszą pełnię – wewnątrz.
Spoglądając przez małe okienka naszego umysłu, dochodzimy do błędnych wniosków o sobie i świecie. Guru jest najbardziej szlachetnym i zaufanym przyjacielem, który otwiera nam oczy na to, że ‚Ja nie jestem tą małą istotą;  jestem bezkresny, tak wszechobecny jak niebo. Jestem wcieleniem pełni'”
Nikt z nas nie wie, ile pozostało nam czasu w tym życiu. Śmierć podąża zaledwie jeden krok za każdym z nas. To cenne życie nie powinno zostać zmarnowane na krótkotrwałe przyjemności. Przed nami jest złota sposobność zrealizowania prawdziwego celu ludzkiego życia. Powinniśmy właściwie wykorzystać to narodzenie, aby dogłębnie wybadać naszą prawdziwą istotę i zrozumieć prawdziwe źródło pokoju i szczęścia.

Bóg jest jak bezkresne światło słoneczne. Jednak nie zdołamy za jego pomocą rozpalić ognia w naszej kuchni. To towarzystwo guru jest zapałką, potrzebną, aby rozpalić taki właśnie ogień w uczniu. Obecność guru umożliwi nam wzrastanie w praktyczny sposób.
Obecnie jesteśmy ograniczeni łańcuchami upodobań i niechęci. Nie wystarczy, jeśli powiemy, że postaramy się przezwyciężyć je później . Nawet jeśli spróbujemy poluzować chwyt na swojej walizce, aby uratować się przed utonięciem, nie zdołamy tego zrobić, jeśli mamy skostniałe palce. To samo dotyczy naszych sympatii i antypatii. Wszyscy mamy w sobie boskość. Guru usuwa tylko te nasze aspekty, które są niepożądane. Ale to właśnie tych niepożądanych aspektów tak kurczowo się trzymamy. W ten sposób trudno jest wydobyć na zewnątrz tę piękną rzeźbę, która kryje się w nas.

Słowo „uczeń” (disciple) w sanskrycie, to sishya. Słowo to znaczy: „Ten, który jest zdatny do tego, aby być nauczanym, ten, który jest gotowy, by zostać poddanym dyscyplinie”. Sishya to ten, który sam ofiarowuje siebie. Uczeń powinien mieć pełną świadomość tego, że wszystko, co robi guru, jest dla jego uwznioślenia i dobra. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy takie ślepe posłuszeństwo wobec guru nie jest formą niewolnictwa. Prawda jest taka, że uczeń jest już zniewolony przez swoje ukryte skłonności i ego. Guru ratuje go z więzów tego właśnie niewolnictwa.

Guru jest jak rakieta wspomagająca. Pochwyceni przez różne przywiązania, jesteśmy jak satelity krążące nieustanie wokół, pochwycone przez pole grawitacyjne Ziemi. Guru, niczym rakieta wspomagająca, uwalnia nas z tych więzów.

– Wybrane cytaty z przesłania Ammy z okazji Guru Purnimy – 27 lipca 2018, Amritapuri

| Aktualności i przesłanie, Przesłanie