05.07.2020 Świętujemy Guru Purnimę – Uczeń, który posiada …

Dziś świętujemy Guru Purnimę

„Uczeń, który posiada uważność, pobożność i oddanie, będzie nieustannie otrzymywał od Guru prowadzenie i wskazówki, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. W chwili, gdy poznajemy prawdziwego Mistrza, święte pisma ożywają. Wedy i Upaniszady są często powtarzane. Kiedy znajdujemy takiego Mistrza, nasze poszukiwania się kończą. Jedyne, co musimy zrobić, to żyć w Jego obecności i starać się przyswoić sobie Jego poświęcenie do naszego życia.

W rzeczywistości, nie ma żadnej nowej treści do przekazania na tematy duchowe. ‘Wszystko jest Bogiem, nie ma niczego innego, jak tylko Bóg. To jest jedyny przekaz. Ten sam przekaz jest w Upaniszadach, Wedach, Bhagawadgicie i Puranach. Kiedy mówimy, że jest 108 Upaniszad, powinniśmy wiedzieć, że jest to, tak naprawdę, 108 różnych sposobów na przekazywanie tej samej treści.

Jedynym pragnieniem Ammy jest to, by Jej dzieci były szczęśliwe. Szczęście jest wewnątrz każdego, ale nie jesteśmy w stanie tego doświadczyć. Dzieje się tak z powodu naszych upodobań i uprzedzeń. Jesteśmy w okowach naszego ego i dlatego trzymamy się naszych sympatii i antypatii. Aby zerwać z ego potrzebujemy pomocy ze strony Satguru. Celem Ammy jest dać Jej dzieciom tę siłę i miłość. Kiedy pozbędziemy się naszych upodobań i uprzedzeń, staniemy się naczyniem gotowym na otrzymywanie płynącej nieustannie łaski Guru. Możemy zostać uwolnieni od naszego umysłu i stać się błogosławieństwem dla całego świata.

Dzisiaj każdy z was powinien podjąć jakieś przyrzeczenie. Dzielenie się z innymi, branie tylko tyle, ile potrzebujemy, to jest duchowość w praktyce. Każdego wieczoru powinniśmy rozważać: „Co dobrego dziś zrobiłem? Czy skrzywdziłem kogoś? Czy się na kogoś zezłościłem? Jak mogę uniknąć popełniania podobnych błędów jutro?” Jeśli zrobiliśmy coś dobrego, trzeba się zastanowić: „Co lepszego mogę zrobić jutro? Jakich milszych słów używać? Czy mogę komuś pomóc? Czy mogę poświęcić 10 minut mojego czasu dla biednych i potrzebujących?”. Kiedy kontemplujemy w ten sposób, nasze całe życie wypełnia światło. Kiedy mamy wewnątrz światło, żadna ciemność nie jest w stanie nas dotknąć.

Wszystkie twoje przedsięwzięcia i obowiązki powinny być wypełnione słodyczą miłości. Ta słodycz właśnie przemienia zwykłe działania w Guru Sevę lub w służenie Guru. Pozbawione słodyczy miłości czynności stają się jedynie ciężką pracą. Przedsięwzięcia wykonywane tylko w celach zarobkowych również są zwykłą harówką. Jednak postępowanie ukierunkowane na miłość i rozwój duchowy, to jest Guru Sevą. Tak wykonywane działania są wielbieniem wewnętrznej Jaźni. To z pewnością jest prawdziwe oddanie. To jest klucz do otwarcia drzwi naszej prawdziwej Jaźni. Celem narodzin człowieka jest poznanie Boga lub własnej prawdziwej Jaźni.

Każda żywa istota jest z natury częścią ciała Guru. Kochać i służyć jak Satguru, to droga, by dotrzeć do naszej prawdziwej Istoty. To klucz, żeby otworzyć drzwi naszej duszy. To jest sposób, to jest cel, to jest droga. Niech wszystkie dzieci Ammy przebudzą się i wzrastają w miłości; wszyscy stańmy się lampami miłości rzucającymi światło na cały świat. Niech łaska błogosławi nas wszystkich”. – Amma (Sri Mata Amritanandamayi Devi)

| Aktualności i przesłanie